Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 118/2010: In perioada 03.07.2010 - ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 118/2010: In perioada 03.07.2010 - 31.12.2010, in sistemul public de pensii si in sistemele neintegrate acestuia nu se mai acorda pensii anticipate / anticipate partiale

In Monitorul Oficial nr. 441 din 30 iunie 2010 a fost publicata Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, act normativ care a intrat in vigoare in data de 3 iulie 2010.

Potrivit art. 10, alin. (1) si art. 16 din Legea nr. 118/2010, in perioada 03.07.2010 - 31.12.2010, in sistemul public de pensii si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata nu se mai aplica. Prin urmare, in aceasta perioada, prevederile art. 49, art. 50, art, 51 si art. 52 din Legea nr. 19/2000 sunt suspendate.

Toate persoanele care au depus cereri pentru acordarea acestor doua categorii de pensie pana in 2 iulie 2010 inclusiv si care indeplinesc conditiile pentru a beneficia de aceste categorii de pensie, vor primi deciziile de pensie si drepturile aferente acestora, chiar daca data deschiderii drepturilor este ulterioara datei de 3 iulie 2010.

Accesand link-ul de mai jos, puteti citi Legea nr. 118/2010.
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar
.............................................................
Art. 7. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, in cuprinsul actelor normative in vigoare, sintagma „pensie sociala minima garantata” se inlocuieste cu sintagma „indemnizatie sociala pentru pensionari”.
(2) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, nivelul indemnizatiei sociale pentru pensionari, acordata potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 6/2009 privind instituirea pensiei sociale minime garantate, aprobata prin Legea nr. 196/2009, nu va fi mai mica de 350 lei.
(3) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, nivelul indemnizatiei sociale pentru pensionari prevazute la alin. (2) se stabileste anual, prin legile bugetare, si poate fi modificat, in raport cu evolutia indicatorilor macroeconomici si cu resursele financiare.
Art. 8. — Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale nu mai contracteaza bilete de odihna in anul 2010.
Art. 9. — Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva.
Art. 10. — (1) Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, in sistemul public de pensii, precum si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.
(2) Cererile de inscriere la pensie anticipata si pensie anticipata partiala, depuse in conditiile legii, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se vor solutiona cu respectarea dispozitiilor legale in vigoare la data depunerii.
.................................................................
Art. 14. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi se reduc cu 15% urmatoarele drepturi:
a) cuantumul sprijinului material acordat urmasilor membrilor Academiei Romane si urmasilor membrilor Academiei Oamenilor de Știinta din Romania;
b) ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor, acordat in temeiul Legii nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru sotul supravietuitor, cu modificarile ulterioare;
c) indemnizatia prevazuta de Legea nr. 118/2002 pentru instituirea indemnizatiei de merit, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) indemnizatiile prevazute de Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
................................................................
Art. 16. — (1) Prevederile art. 1—3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9—14 se aplica pana la 31 decembrie 2010.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
ce fac persoanele, in special femeile care au 30 de ani lucrati, au platit cotizatie, dar nu au virsta si nu mai pot sa lucreze, nu mai au unde, nu mai au nici somaj,
nu le angajeaza nimeni
Pot solicita ajutor social primariei pe raza careia domiciliaza, conform Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat.

Va reamintesc ca actul normativ a fost adoptat de Guvern, Curtea Constitutionala a Romaniei a apreciat ca prevederile sunt constitutionale, Parlamentul l-a votat iar Presedintele Romaniei l-a promulgat.
multumesc
nu cred ca este corect, unele nu mai pot desfasura nicio activitate
unele au diplome universitare,
la ajutor social trebuie sa lucrezi pentru comunitate, in special la salubritate

Dacă au diplome universitare, cu siguranţă vor găsi ceva mai "nobil"de făcut, decât să dea cu mătura, :sorry:să salubrizeze!

De când munca este înjositoare?
Sincer, dacă reducerea veniturilor familiei, cu 50%, având în vedere faptul că amândoi suntem bugetari, nu-mi vor mai permite să plătesc ratele la credite şi să-mi hrănesc copilul, voi căuta să suplimentez veniturile, ştergând prin vreo casă, măturând vreo scară de bloc...numai să găsesc!
da, aveti dreptate, sa muncesti nu este rusinos
dar sa isi bata joc niste ticalosi de oamenii cu experienta si de toata activitatea profesionala este trist si rusinos,
de ce nu s-a dezvoltat tara noastra ??
pentru ca ne-a placut grozav sa ne batem joc de cei din jurul nostru,
daca avem respect fata de oamenii in virsta sa le cerem sprijinul, sa ne spuna doar ce cred, daca ascultam uneori si de cuvintul lor, atunci poate era altfel